FCH: Výročná správa 2017

uverejnené 28. 1. 2018, 4:37 používateľom Jozef Možiešik   [ aktualizované 28. 1. 2018, 4:40 používateľom RKC Farnosť Skalité ]
Ďakujem Pánu Bohu za všetky dary a milosti, ktorým požehnával prvý rok Farskej charity v Skalitom. Vďaka finančnej podpore pri minuloročných adventných trhoch sme mohli pred minuloročnými Vianocami priniesť do 17 rodín balíky s potravinami a hygienickými potrebami.

V júni sme sa zapojili do organizácie Farského dňa. Naše dobrovoľníčky piekli na námestí langoše a fritovali hranolky. Záujem bol veľký, naše 4 fritovacie hrnce chvíľkami nestačili...ale decká ukázali, že sú trpezlivé vedia počkať.

V pôstnom období sme zrealizovali prvý ročník pôstnej polievky. Peniaze boli použité na letné aktivity detí našej farnosti. Začiatkom letných prázdnin sme materiálne aj dobrovoľnícky podporili Farský letný tábor. Vďaka štedrosti našich farníkov mohlo 6 sociálne nezvýhodnených detí stráviť celý týždeň s ďalšími 60 deťmi v tábore v Močenku, spoznať nových kamarátov a nazbierať veľa nových a krásnych zážitkov. V auguste nechýbala turistika. Naše deti neodradila ani horúčava (takmer 38 °C) Vybrali sme sa s dobrovoľníkmi na Lietavský hrad, navštívili sme dedinku Svinná a kúpalisko v Rajeckých Tepliciach. O niekoľko  dní ďalšia turistika ku kaplnke Fatimskej Panny Márie, spojená s modlitbou posvätného ruženca a samozrejme opekačka. Predstavte si 20 detí so opekačkami s klobásou pri jednom veľkom ohni...😊

A aké by to bolo, nechať odísť prázdniny bez rozlúčky? Využili sme neprítomnosť pána farára a urobili sme na fare a farskej záhrade v spolupráci s našimi mladými HRANOLKOVÚ PÁRTY...😊

4. decembra sme spolu s otcom biskupom Tomášom a so zástupcami ostatných farských charít našej diecézy v Žiline slávili svätú omšu a ďakovali za všetkých členov charity, všetkých našich dobrodincov.

Adventom som začala a už som znova v ďalšom advente , ale o rok neskôr a pri ďalšej aktivite charity. Už od jesene nám pán farár sušil jabĺčka z farskej záhrady, šikovné tety dobrovoľníčky varili presnidávky, pripravovali mäsové nátierky, piekli sladké i slané oplátky, medovníky, koláče a odlievali voskové Betlehemy... Na adventných trhoch nás milo prekvapila  návšteva pána kaplána Miška Melišíka z Rajca, aj sme ho hneď zamestnali, nalieval deťom horúci nealko punč v našom stánku charity. Finančný výťažok  bude  použitý na nákup potravín, hygienických potrieb, obväzového materiálu a iných potrebných veci pre našich farníkov, ktorí to budú potrebovať...

A ako sme prežili posledný deň roka 2017? Celá farnosť sme sa stretli na ďakovnej pobožnosti  v kostole a po nej už zo stánku charity na námestí pred kostolom rozvoniavala  silvestrovská kapustnica a nealko punč ako poďakovanie za všetky modlitby, materiálnu pomoc a povzbudivé slová.

A čo v roku 2018? Začali sme s prípravou potravinových  balíčkov pre  rodiny, tentoraz sme sa zamerali na viacdetné rodiny a mladé rodiny, ktoré nečakane stratili otca alebo mamu. O pár týždňov už zas budeme variť pôstnu polievku, dúfame, že bude ešte chutnejšia ako pred rokom. Dvom mladým rodinám sme sprostredkovali plienkovú pomoc. A nakupujeme obväzový materiál a inkontinenčné pomôcky pre starých a chronicky chorých v našej farnosti.

(Milada Koperová, vedúca FCH)