Články‎ > ‎

Foto: Betlehemské svetlo 2015

uverejnené 23. 12. 2015, 12:00 používateľom Jozef Možiešik   [ aktualizované 23. 12. 2015, 12:22 ]

V stredu 23.12. sme v našej farnosti privítali skautov zo Žilinského oddielu Apostolos, ktorí nám priniesli Betlehemské svetlo. 

História Betlehemského svetla siaha až do 12. storočia. V tom čase turecké kmene Seldžukov okupovali najmä časti Malej Ázie, v ktorých sa narodil, žil a zomrel Ježiš Kristus. Kresťanom tak znemožnili tieto posvätné miesta navštevovať. Preto zorganizovali rytieri na výzvu pápeža Urbana II. križiacku výpravu do Palestíny. Oslobodili v prvom rade Betlehem, kde sa Ježiš narodil, a taktiež Jeruzalem, kde umrel. Jeden mladý križiak sa v tom čase zaprisahal, že keď sa vráti, donesie do svojho rodného mesta - Florencie - plamienok ohňa z betlehemskej baziliky. Po troch rokoch, tesne pred Vianocami roku 1099, dorazili otrhaní mládenci do Florencie, na ich čele stál jeden, nesúci zapálenú sviecu. Jej plameň bol zapálený až v ďalekom Betleheme a onen mládenec ho niesol v čase i nečase po púšti i mori, aby tak splnil svoj sľub. Sviecu umiestnili v kostole, odkiaľ si potom svetlo odpaľovali ostatní obyvatelia. V stredoveku to bol prvý a posledný plameň z Kristovho rodiska.

Novodobú históriu Betlehemského svetla píšeme od roku 1986. Tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania. Pred Vianocami poslali do Betlehemu lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a lietadlom ho prinieslo späť do Linzu. Tam sa ho ujali miestni skauti, ktorí ho začali roznášať do ostatných častí Rakúska. Po roku 1989, keď padli totalitné režimy v Európe, sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom, vrátane Slovenska, na ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990 a tvoria súčasť štafety, ktorou Betlehemské svetlo putuje z Rakúska do Poľska. V súčasnosti sa tradícia Betlehemského svetla šíri aj do ostatných častí sveta, mimo Európsky kontinent.

Viac na www.svetlo.skauting.sk.

Google+ Post