Články‎ > ‎

Krakow: Ako sme hľadali draka a Kraka

uverejnené 30. 6. 2017, 1:57 používateľom Jozef Možiešik   [ aktualizované 30. 6. 2017, 1:58 používateľom RKC Farnosť Skalité ]

K mestu Krakow sa viaže povesť o sedemhlavom drakovi, ktorý trápil celé mesto. Princ Krak, po ktorom je mesto pomenované, draka zahubil a založil mesto Krakov. Ako spomienka na túto povesť je v Dračej jamy umiestnená kovová socha draka, ktorý chrlí z papule oheň.

V piatok 16.6. sme sa vybrali spoznávať kráľovské mesto Krakow. Cesta bola dlhá a program bohatý, preto sme vyrazili veľmi skoro. Po príchode do Sanktuária Božieho Milosrdenstva v Lagiewnikov sme v slovenskej kaplnke slávili svätú omšu. Neskôr sme si prezreli areál Lagiewnikov, navštívili baziliku i kláštornú kaplnku. 

Nasledoval presun do centra Krakowa. Staré mesto je charakteristické komplexom stredovekých a renesančných budov, kráľovským zámkom Wawel i Sukiennicami. Prechádzali sme historickými uličkami spolu s ďalšími turistami, počúvali jazyky z rôznych kútov sveta. V uliciach sa stretávali muzikantov v dobovom oblečení i živé sochy. Nezabudli sme nakúpiť suveníry, spomienkové predmety a darčeky pre seba i svojich najbližších.

Dážď nám prekazil návštevu zábavného parku v Inwalde, a tak sme sa pristavili v Bielsko-Bialej. Čas výletu nám ubehol naozaj príjemne, ešte sme si stihli pomyslieť: „Dovidenia, Krakow!“ 

Ďakujeme p. kaplánovi Miroslavovi za starostlivosť o duchovnú časť poznávacieho výletu. Ďakujeme, že sme tento deň mohli byť všetci spolu. 

Za deti a učiteľky zo ZŠ s MŠ Skalité Kudlov

Marta Vojčiňáková