Články‎ > ‎

Matt Talbot

uverejnené 15. 12. 2018, 9:48 používateľom Jozef Možiešik

Zástupy sa pýtali Jána: „Čo teda máme robiť?“ On im odpovedal: „Kto má dvoje šiat, nech dá tomu, čo nemá nijaké, a kto má jedlo, nech urobí podobne!“ Aj mýtnici prišli, aby sa dali pokrstiť, a hovorili mu: „Učiteľ, čo máme robiť?“ On im povedal: „Nevymáhajte viac, ako vám určili!“ Pýtali sa ho aj vojaci: „A čo máme robiť my?“ Vravel im: „Nikoho netrápte, nikomu nekrivdite a buďte spokojní so svojím žoldom!"  (Lk 3,10-14)

Čo teda máme robiť?

Zvyčajne za mnou neprichádzajú zástupy, ani pracovníci daňového úradu či vojaci... Ale aj ja stretám ľudí, ktorí sa pýtajú: "Čo teda máme robiť?" 

Nemálo z nich sa točí okolo jedného jediného. Okolo fľaše. Napríklad: "Čo mám robiť? Môj muž, syn, otec... pije." A stále častejšie aj "Moja mama pije." Alebo "Moja dcéra pije." A len veľmi zriedka, ale o to s väčšou nádejou počúvam: "Čo mám robiť? Chcem prestať piť." Aj preto sme pre vás pripravili materiál o mužovi, ktorý prišiel na to, čo má robiť. A urobil to.

Matt Talbot

Matt Talbot bol akoholikom od trinástich. Rok predtým skončila kariéra žiaka a zamestnal sa. Najprv ako pomocník v obchode s vínom. A keďže už ako dvanásťročný zarábal lepšie, ako jeho otec a navyše kradnúť fľaše s vínom bolo tak jednoduché..., v trinástich bola z neho už známa firma. Až na to, že o lukratívne zamestnanie prišiel a robil ako všetci ostatní, v lodenici ako nádenník. Niekedy mal robotu, inokedy nie. 

Mal dvadsaťosem, a vyzeral na päťdesiat. V jeden deň sa mu neušla robota a teda ani nemal ani peniaze. Večer postával pred krčmou a čakal, že ho niektorý z kolegov pozve. Nepozval. To sa nestávalo. Bolo to ponižujúce. A tak prišiel domov triezvy, čo sa už dávno nestalo.

Mame oznámil, že piť prestane. Potom išiel do kostola a zložil sľub: tri mesiace ani kvapka. Dodržal ho. A hneď si ho aj predĺžil o ďalších šesť mesiacov.

Raz aj vošiel do ešte pred časom obľúbenej krčmy. Peniaze mal. Sadol si. A nikto si ho nevšímal, nikto ho nepozval, nikto ho neobslúžil. Tak zase potichu odišiel domov.

Dnes sa k tomuto írskemu robotníkovi mnohí utiekajú ako k patrónovi alkoholikov.

Čo teda máme robiť?

  • Mattova matka, ako to dosvedčujú životopisy, to nevzdala, modlila sa za synovo obrátenie a podporovala ho v ňom.
  • V ten kľúčový večer ho nikto nepozval. Keď potom, po čase dostal slinu, nikto si ho nevšímal, nikto ho neobslúžil.
  • On sám zložil sľub. A bez liekov, bez liečení... zvládol všetky tie strašné absťáky. Vlastne nie sám a nie vlastnými silami. V sile sľubu, ktorý zložil pred Bohom. 

Nakoniec by som rád trochu pozmenil otázku. Miesto "Čo teda máme robiť?"  sa chcem spýtať: "Čo teda budeš robiť?"

Modlitba

Láskavý Matt, obraciam sa k tebe vo svojich terajších potrebách a prosím o pomoc tvojich modlitieb. Dôverujem ti, som presvedčený, že tvoje láskavé a chápajúce srdce príjme moju prosbu za tvoju vlastnú. Verím, že si naozaj mocným orodovníkom v prítomnosti Božieho milosrdenstva. Ak je to na slávu Najsvätejšieho srdca  Ježišovho, na slávu Márie, našej Matky a kráľovnej a na prehĺbenie môjho vzťahu ku nim, ukáž mi, že tvoja dobrota ku mne v mojich každodenných bojoch je vyvažovaná účinkom Ducha Svätého, ktorý je ukrytý a býva v mojom srdci ako vo svojom príbytku. Priateľ súcitu, mocný priateľ, vypočuj ma v túto hodinu. Láskavý Matt, prosím oroduj za mňa. Amen.


Modlitbu i bulletin nájdete v tlačenej podobe aj v našom kostole.
Comments