Púť ruženčiarov na Butkov 2019

uverejnené 25. 10. 2019, 10:05 používateľom Jozef Možiešik   [ aktualizované 25. 10. 2019, 10:05 ]

Dňa 13.10.2019 bola nedeľa a členovia Ružencového bratstva Skalité a ostatní  pútnici plní očakávaní postupne zapĺňali miesta v autobuse, ktorého cieľovou stanicou bolo najmladšie pútnické miesto na Slovensku – Hora Butkov vo farnosti Ladce, v okrese Ilava. Vyrazili sme s povzbudivými slovami a požehnaním pána farára. Cestou sme si čo – to povedali o pútnickom mieste.

Našou prvou zastávkou bola farnosť Žilina – Vlčince, kde sme sa pripojili k detskej svätej omši. Krásny interiér kostola a milá spoluúčasť detí nás príjemne naladili. Našou ďalšou medzizastávkou  bola vrátnica cementárne Ladce. Pridal sa k nám p. Marián Faturík, ktorý nás sprevádzal po náročnej a kľukatej ceste pomedzi kameňolom, až na 11. etáž.

Pešo po kamenistej ceste sme sa  dostali k novovybudovanej krížovej ceste, kde sme sa spoločne pomodlili Krížovú cestu sestry Faustíny obetujúc ju za osobné i spoločné úmysly, za našich kňazov i za celú našu farnosť. V rámci voľna sme sa rozpŕchli pozrieť si celý areál. Pomodlili sme sa pri veľkom bielom kríži, ktorý je vidieť už z ďaleka a je  dominantou celého areálu, pri pamätníku svätého Jána Pavla II.,  svätej sestry Faustíny. Slovami modlitby sme nešetrili ani v Kaplnke Božieho milosrdenstva, prečítali sme si čo – to o živote až neuveriteľného počtu 42 svätcov, ktorých relikvie sú vystavené v okolitých kamenných výklenkoch.

V hodine Božieho milosrdenstva sme sa pomodlili spoločne Korunku k Božiemu milosrdenstvu pri novovybudovanej soche Panny Márie, ktorá je ďalšou krásnou dominantou tohto svätého miesta.  Pri spiatočnej ceste kameňolomom sme mali tú česť osobne sa započúvať a pozdraviť s riaditeľom a investorom celého diela Ing. Antonom Barcíkom.  Jeho prítomnosť v autobuse nás veľmi milo potešila a vyvolala nejeden úprimný úsmev a radosť. A jeho sms ako odpoveď na naše poďakovanie za sprostredkovanie púte  znela: „Spokojnosť pútnikov je dovolený doping, ktorý pomáha pri budovaní Božieho diela.“

Krásne slnečné počasie nás sprevádzalo počas celého dňa a umocňovalo našu pohodu a pocity, ktoré v nás zanechávali hlboké zážitky a nezabudnuteľné spomienky. Sme za to všetko veľmi vďační Pánu Bohu a nebeskej Matke Panne Márii.

Marta Brázdová