Články‎ > ‎

Týka sa ma to?

uverejnené 5. 9. 2015, 13:26 používateľom Jozef Možiešik

Bratislava, 20. september 2015. Národný pochod za život. TÝKA SA MA TO?

“Sme unavení!”...

“Sme už unavení,” povedia mnohí. “Stále nejaká petícia, burcovanie okolo referenda a zas národný pochod.”
“Sme takí natešení!,” povedia iní. “Dobre, že je to už tu. Zažili sme atmosféru Košíc a už sa nevieme dočkať septembra.” Sú chvíle nadšenia a jestvuje útlm. Postoj k hodnotám však nie je závislý od aktuálneho rozpoloženia. Budovanie hodnôt aj ich ochrana je dlhodobý, často pomalý, trpezlivý proces. Ako keď pestujete obilie…
Prvá vec je prijať vedomie, že všetko, čo za niečo stojí, aj niečo stojí. Dnes si mnohé deti myslia, že mlieko a múka sa vyrábajú v nejakej fabrike zmiešaním rôznych chemických prísad (a možno to tak, žiaľ, už aj je…). Ale ak si chceme zajesť chutného chleba a napiť sa zdravého mlieka, musí niekto tvrdo pracovať na tom, čo sa nakoniec zdá tou najvšednejšou vecou. Súčasťou tejto práce je obrábanie pôdy, siatie, zber a mnohé ďalšie dôležité každodenné činnosti, ale súčasťou sú aj mimoriadne udalosti, keď je potrebné zápasiť o uznanie dôležitosti chleba a mlieka, ak to niekto začne spochybňovať alebo chrániť obilie či stádo pred útokmi zvonku.

Národný pochod za život je mimoriadnou udalosťou. Pre nás aj pre naše okolie.

V žiadnou prípade nenahradí každodennú poctivú a obetavú prácu na zveľaďovaní života doma v rodine, v spoločenstve, vo farnosti… Mnohí z nás túto prácu robia. Prečo teda robiť ešte niečo navyše? Odpoveď je jednoduchá. Tí, ktorí si hodnotu života nevážia a nepracujú na jej zveľaďovaní na Národný pochod za život iste neprídu. Ak je takých ľudí iba zopár, je jedno, koľko bude 20. septembra v Bratislave na Hlavnom námestí ľudí. Tí, ktorí prídu, sa budú tešiť zo života a zo spoločnej akcie.
Ak sa však neúcta voči životu stáva všeobecným javom, potom je dôležité, aby tam prišiel každý človek, ktorému na hodnote života záleží. To, že úctu k životu každého človeka môže prehlušiť túžba po moci, majetku či iné sebecké záujmy žiaľ bolestivo dosvedčujú pamätníky koncentračných táborov, potomkovia politických väzňov, ale aj súčasné vojny naokolo nás, skepsa a agresivita mnohých našich súčasníkov a tiež pomyselné masové hroby nenarodených detí okolo potratových kliník.

Pokračovanie článku: http://dieceza-za-zivot.webnode.sk/na-stiahnutie/tyka-sa-to/
Comments