Články‎ > ‎

Začni čítať Bibliu

uverejnené 17. 7. 2017, 7:17 používateľom RKC Farnosť Skalité   [ aktualizované 25. 2. 2018, 12:36 používateľom Jozef Možiešik ]

„Rozsievač vyšiel rozsievať. Ako sial, niektoré zrná padli na kraj cesty; prileteli vtáky a pozobali ich. Iné padli na skalnatú pôdu, kde nemali veľa zeme, a hneď vzišli, lebo neboli hlboko v zemi; ale keď vyšlo slnko, zahoreli, a pretože nemali koreňa, uschli.  Zasa iné padli do tŕnia, ale tŕnie vyrástlo a udusilo ich. Iné zrná padli do dobrej zeme a priniesli úrodu: jedno stonásobnú, iné šesťdesiatnásobnú a iné tridsaťnásobnú.

Ty uši máš, chceš počúvať? Chceš, aby Božie slovo v tvojom živote prinieslo tridsať, šesťdesiat, či stonásobnú úrodu? Začni tým, že dovolíš Kristovi, aby do teba zasial svoje slovo. Ako na to?

Skôr, ako začneš čítať Bibliu, ponúkame ti zopár tipov, ako sa v nej orientovať:

 • Biblia (voláme ju aj Sväté Písmo) je rozdelená do dvoch hlavných častí: Starý zákon a Nový zákon (môžeš sa stretnúť aj s pomenovaním Stará zmluva a Nová zmluva).
 • Starý zákon bol napísaný pred narodením Ježiša. Nový zákon bol napísaný po Jeho narodení.
 • Každá z dvoch hlavných častí sa delí podrobnejšie na takzvané knihy alebo listy - napríklad kniha Genezis, List Apoštola Pavla Efezanom, Skutky apoštolov a tak ďalej.
 • Každá kniha alebo list má svoju skratku, poznáme napríklad Evanjeliá podľa Marka, Matúša, Lukáša, Jána a používame pre ne skratky Mk, MtLkJn. Zoznam skratiek je uvedený v každej Biblii, skús sa pozrieť do tej svojej a pohľadať ich.
 • Každý list či kniha je rozdelená na kapitoly, označujú sa číslami v texte a hlavičke.
 • Kapitoly sa podrobnejšie delia na verše, aby sme sa v nich ľahšie orientovali. Verše sa označujú číslami - napríklad 1,3,5 alebo aj 12-35 (dvanásty až tridsiaty piaty verš).
 • Ako teda v skutočnosti môžu vyzerať súradnice miest na čítanie v Biblii? Ak sa stretneš s označením Jn 4, 1-5 znamená to, že uvedené skratky odkazujú na evanjelium podľa Jána, 4. kapitolu, prvý až piaty verš.

Čím začať? Čítaním :-)

 • LITURGICKÉ ČÍTANIA. Každý deň si môžeš prečítať biblické state, ktoré sa v ten deň čítajú pri svätej omši. Nájdeš ich napríklad na stránke www.lc.kbs.sk, prípadne si môžeš do mobilu s Androidom nainštalovať aplikáciu Liturgické čítania, prípadne apku Zamyslenia, v ktorej nájdeš aj krátky komentár. Prípadne si môžeš objednať časopis Slovo medzi nami s liturgickými čítaniami a zamysleniami na každý deň.
 • PLÁN ČÍTANIA BIBLIE. Možno sa rozhodneš prečítať celé Písmo. V tom prípade ti môže pomôcť plán. Môžeš čítať postupne, knihu za knihou, kapitolu za kapitolou, alebo môžeš čítať Písmo podľa tém. Obidne možnosti a tiež pripomienky :-) ponúka aplikácia pre Android Plán čítania Biblie, samotný biblický text ale aplikácia neponúka. Pekný tridsaťdňový plán, zameraný na spoznanie Ježiša Krista, nájdeš na www.chcemsamodlit.sk.
 • AKO ČÍTAŤ BIBLIU. Zopár skvelých námetov nájdeš v článku na www.animator.sk, i v tomto dokumente. 
 • MÁŠ SVOJU BIBLIU? Ak nie, môžeš si ju kúpiť. Ak uprednostňuješ mobil, odporúčam apky Sväté Písmo, alebo Biblia (vyber si katolícky preklad, SSV :-). Bibliu pre ostatné mobily či pre PC si môžeš stiahnuť napríklad TU alebo TU.

Alebo počúvaním...

 • BIBLIA V MP3. Na stránke Bratislavskej arcidiecézy nájdeš celé Písmo (katolícky preklad) v mp3. Je to audiozáznam z projektu Biblia dňom i nocou - Súvislé čítanie a počúvanie Svätého písma. Stačí stiahnuť a počúvať.