Krst

Príprava a slávenie krstu počas pandémie

Čas slávenia krstu závisí od aktuálnych obmedzení:
  • A) Neobmedzený počet účastníkov na bohoslužbách. Krst slávime v určených termínoch pri svätej omši v nedeľu o 10:00. Krstná náuka spoločne v stanovených termínoch. Nahlásenie krstu osobne na fare.
  • B) Počet účastníkov na svätej omši je obmedzený. Ak je stanovené obmedzenie počtu, krst slávime v určených termínoch pri svätej omši v nedeľu o 09:30, pretože omša o 10:00 je streamovaná. Krstná náuka spoločne v stanovených termínoch. Nahlásenie krstu osobne na fare.
  • C) Počet účastníkov na omši je maximálne 40 alebo je nariadený lockown. V týchto prípadoch krst slávime v určených termínoch, v nedeľu mimo svätej omše, čas podľa dohovoru s rodičmi. Krstná náuka online prostredníctvom videohovoru (google meet, facebook, skype, zoom) pre každú rodinu zvlášť, termín podľa dohovoru. Nahlásenie krstu osobne na fare, cez lockdown telefonicky.
Slávenie krstu v roku 2021: 09.01.*, 10.01., 21.01., 14.02., 28.02., 14.03., 28.03., 11.04., 25.04., 09.05., 23.05., 13.06., 27.06. (pozn.: * mimoriadny termín).

Krst novorodencov

Sviatosť krstu vysluhujeme v našej farnosti zvyčajne druhú a štvrtú nedeľu v mesiaci pri svätej omši o 10:00. Od januára 2019 sme začali v našej farnosti nový model prípravy rodičov a krstných rodičov na krst detí. Krstná katechéza býva spravidla druhý piatok v mesiaci a je spojená so spoveďou, večernou svätou omšou v kostole a po nej katechézou vo fare. Z praktických dôvodov (starostlivosť o dieťa, pracovné povinnosti...) odporúčame katechézu absolvovať už pred narodením dieťatka, zvlášť pre mamy je to dôležitá pomoc. V tom prípade nám oznámte vopred svoju účasť, aby sme s vami počítali. Krstní rodičia, ktorí nebývajú v Skalitom, môžu absolvovať prípravu vo svojej farnosti. Stačí ak nám prinesú potvrdenie.

Plánované krstné katechézy v roku 2020:
  • 10.01. lektori: Vladimír a Marta Krčmárekovci
  • 07.02. lektori: Maroš a Anna Horeličanovci
  • 06.03. lektori: Jozef a Michaela Hluškovci
  • 17.04. lektori: Katka a Juraj Vojtášovci
  • 08.05. lektori: Miroslav a Marta Vojčiňákovci
  • 12.06. lektori: Tomáš a Katka Koneční
  • 10.07. lektori: Juraj a Martina Tatarkovci
  • 07.08. lektori: Tomáš a Katarína Koneční
  • 11.09. lektori: Tomáš a Katarína Koneční
  • 09.10. lektori: Vladimír a Marta Krčmárekovci
  • 13.11. lektori: Miroslav a Marta Vojčiňákovci
  • 11.12. lektori:

Krok za krokom

1. Informácie. Prečítajte si poučenie pre rodičov, žiadajúcich krst dieťaťa, a krstných rodičov. Nájdete ho stránke krst.farnostskalite.sk, ktorú sme pre vás pripravili. Nájdete tam množstvo dôležitých informácií, priebeh obradu a Sprievodcu krstom detí.

2. Príprava. Absolvujte (obaja rodičia a krstní rodičia) katechézu pred krstom detí, najlepšie ešte pred narodením dieťatka.

3. Termín. Vyberte si termín krstu, ktorý vám najviac vyhovuje. Termíny slávenia krstu a prípadné zmeny avizujeme pravidelne  vo farských oznamoch.

4. Prihláška. Po narodení dieťatka na farskom úrade nahláste krst. Údaje, ktoré budeme od vás potrebovať, nájdete v prihláške na krst. Môžete si vyplniť a podpísanú priniesť už na zápis.

5. Otázky? Na ďalšie otázky vám radi odpovieme. Pokojne nás kontaktujte.

Ako sa čo najlepšie pripraviť na krst dieťatka?

1. Spoveď. Spojte krstnú katechézu so slávením sviatosti zmierenia. Príďte pred krstnou náukou do kostola v piatok večer už o 16:50. Budeme tam, aby sme spolu s vami slávili spoveď. Dlhšie ste sa nespovedali? Už si nepamätáte, ako na to? Chcete sa lepšie pripraviť? Výborne. Využite pomôcku na našom webe.

2. Omša prijatia rodičov a krstných rodičov. Oficiálna časť prípravy na krst detí začína svätou omšou v piatok večer o 17:20 v kostole v Skalitom. Termíny sú uvedené vyššie. Príďte aspoň 5 minút pred omšou, vpredu na lavičkách pri krstiteľnici vám držíme miesto. Nemusíte sa ničoho báť :-), naši lektori prípravy na krst vám všetko pred omšou vysvetlia.

3. Krstná katechéza. Po svätej omši pokračuje príprava katechézou (krstnou náukou) v kostole alebo vo fare. Stretnutím vás budú sprevádzať lektori, ktorých sme na túto úlohu vybrali. Oni vám tiež radi odpovedia na všetky vaše otázky.

4. Modlitba. Nezabudnite na modlitbu za seba, svoju rodinu, dieťatko, krstných rodičov... V našom Sprievodcovi nájdete hneď niekoľko podnetov.

Krst detí, mládeže a dospelých

Prípravu detí nad 7 rokov, mládeže a dospelých zabezpečujeme individuálne podľa dohody.