Šaštín, Malacky, Marianka

 


V sobotu 9.9.2023 sme putovali na historické miesta nášho krásneho Slovenska.

Našou prvou zastávkou bol Šaštín, kde sídli Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, patrónky nášho Slovenska. Spolu s pánom farárom Martinom sme slávili sv. omšu a po nej sme si vypočuli pútavú prednášku o vzniku tohto pútnického miesta. Ako vzniklo?

„Za všetkým hľadaj ženu

Úcta k Matke bolesti pretrváva od roku 1564. Vtedy dala miestna grófka Angela Bakičová po zmierení sa s manželom Imrichom Czoborom vyrobiť sochu z hruškového dreva neznámemu rezbárovi. „Gróf po hádke vysadil manželku z koča práve na mieste, kde dnes stojí bazilika, ale potom po ňu poslal, takže grófka z vďaky dala urobiť sochu Bolestnej Panny Márie. Vtedy bola rozšírená, respektíve sa rozširovala po celom svete úcta k Bolestnej Panne Márii. Neskôr to bola Sedembolestná Panna Mária.“ 1

Záznamy hovoria, že vďaka príhovorom na tomto miesto sa stalo najmenej 720 zázrakov a uzdravení.

Navštívili sme aj Sväté sochy v Malackách, ktoré sú vernou kópiou Svätých schodov v Ríme, po ktorých Pán Ježiš vystupoval k Pilátovi.... 2

Požehnaný čas sme strávili aj v najstaršom pútnickom mieste na Slovensku v Marianke pri Bratislave. Kostol i okolie nás veľmi oslovilo. Občerstvili sme sa vodou zo Svätej studne a s modlitbou i vďakou v srdci sme sa vracali domov s rozhodnutím, že sa tu ešte chceme vrátiť. 3

Ďakujeme Pánovi i Panne Márii za pozvanie, krásne počasie a za možnosť navštíviť tieto krásne miesta.

Sedembolestná Panna Mária, oroduj za nás.

1 https://www.katolickenoviny.sk/reportaz/category/reportaz/article/sastin-straze-je-mala-farnost-s-velkou-bazilikou.xhtml

2 https://malacky.fara.sk/kaplnka-svatych-schodov/

3 https://domalenka.sk/atrakcie/marianka